Työterveyslaitoksen selvitys generatiivisen tekoälyn käytöstä finanssialalla: läsnä muttei ihmelääke

Työterveyslaitos julkaisi hiljattain katsauksen generatiivisen tekoälyn (GAI) mahdollisista käyttökohteista rahoitusalalla. Kuluvan vuoden alussa toteutetun kyselyn perusteella tehty tutkimus osoittaa, että suurimmassa osassa rahoitus- ja vakuutusyrityksiä tekoälyn vaikutus on olennaista ja kaikkialla läsnä. 

 

Kyselyyn vastanneet korostivat, ettei generatiivinen tekoäly ole “ihmelääke tuottavuuteen”, sillä vaikka suoranviivaisimmat tehtävät ovat yhä useammin uusille työkaluille sopivia, nousevat esiin käyttömenetelmät ja vastuullisuuden haasteet. “Yksinkertaisten tehtävien uskotaan kuitenkin vähenevän ja prosessien tehostuvan seuraavan 2–3 vuoden aikana. Rutiinien ja manuaalityön vähentyessä asiantuntijatyölle arvioidaan jäävän enemmän aikaa” – kommentoi Finanssialan kehitysjohtaja Katja Repo.

 

Samanaikaisesti vastauksissa ilmenee jossain määrin epävarmuutta. Vaikka generatiivista tekoälyä on nykyään mahdotonta välttää, merkittävä osa vastaajista kokee, ettei vielä siitä ole riittävästi koulutusta. Toimialan henkilöstö osallistuu siis muutoksiin “jalat maassa”, ja ketteryys voi olla olennainen kilpailuetu.

 

Lue lisää: Finanssiala

Kuvalähde: Canva 

Sisällöntuotanto: Tuuli ja Daniel